Rośliny na podwórkach
-
Znaczenie zieleni miejskiej w życiu mieszkańców miast
Praktycznie wszyscy zapytani o znaczenie zieleni w naszych miastach odpowiadają, że daje nam ona tlen. Oczywiście jest to prawdą, ale czy tylko?
Zdajemy sobie sprawę, że nie dla samego tlenu sadzi się rośliny w mieście, ale na drugie pytanie wiele osób długo zastanawia się nad odpowiedzią. Na pierwszy rzut oka drzewa i inne rośliny dają nam szereg, najczęściej uspokajających, wrażeń estetycznych. Jest to oczywiście związane z naszym pochodzeniem. Nasi przodkowie na co dzień obcowali z bujną roślinnością, miasto jest zatem dla nas środowiskiem obcym. Nawet parę kwiatków na parapecie naszego okna lub w skrzynkach na balkonie poprawia estetykę i odbiór naszego mieszkania. Drzewa i krzewy, a nawet zwykły trawnik na ulicach, na placach i w parkach cieszą nas swoją zielenią, kształtem czy kolorem, brzęczeniem owadów uwijających się między przyjemnie pachnącymi, kolorowymi kwiatami, śpiewem gniazdujących na nich ptaków, szelestem liści.
Czyt.: Znaczenie zieleni miejskiej w życiu mieszkańców miast, inż. Marek Kaczanowski
-
Nawet w wielkim mieście może być trochę dziko
Jesienią wróciłem po blisko rocznym pobycie z Berlina, podbudowany tym, jak tam traktuje się roślinność, a co za tym idzie, zwierzęta. W każdym parku, nawet w samym centrum, można spotkać zające, nikogo nie zdumiewają czaple, a latem jest tyle motyli… Artykuł porównujący sposób pielęgnacji zieleni w Polsce i Niemczech. Jakub Borowski, 2006. Czyt.: Nawet w wielkim mieście może być trochę dziko
-
Krajobraz kształtuje nasze życie towarzyskie
Środowisko naturalne, w którym żyjemy, w istotny sposób wpływa na nasze zachowania społeczne – zaobserwowali socjologowie i ekolodzy amerykańscy. Otoczenie bogate w roślinność sprzyja kontaktom towarzyskim, natomiast jałowy krajobraz pustynny stanowi rodzaj bariery dla relacji międzyludzkich… Czyt.: Krajobraz kształtuje nasze życie towarzyskie.
.
-
ROŚLINY NA PODWÓRKU – rady praktyczne
/…/ Nawet przy niewielkim nakładzie środków, ale dużej chęci działania można zmienić choćby kawałek podwórza w zieleniec, a zniszczony, zaadaptowany trawnik na wielokolorowy kwietnik. Warto pokusić się o postawienie ławek trwale zamocowanych do ziemi. Podobnie trzeba ustawić przy alejkach kosze na śmieci, a na trawnikach tabliczki „szanuj zieleń”.
Jeśli mamy posadzone krzewy lub młode drzewka, to wbijmy wokół 4 paliki i otoczmy plastykową siatką, która zabezpieczy je przed psami. Gdzieś w pobliżu śmietnika, który też warto obsadzić żywopłotem, można ustawić lub zawiesić karmnik dla ptaków. Ludzie rzucają im chleb gdzie popadnie, a tak przynajmniej będzie czyściej na trawniku.
Planując zasadzenie krzewów i drzew, trzeba wziąć pod uwagę, że za parę lat urosną i mogą zacieniać posesję sąsiada, a opadłe liście zaśmiecać jego działkę. Jeżeli gałęzie drzew przechodzą na teren sąsiedzki, lepiej je usunąć – inaczej zrobi to sąsiad, ale już bez naszej staranności. Unikajmy sadzenia krzewów i drzew pod oknami, bowiem z czasem uprzykrzą życie mieszkańcom parteru.
Sadźmy rośliny kwitnące. Jest w sprzedaży wiele rodzajów bylin, czyli roślin wieloletnich, łatwych w uprawie, także kwiatów jednorocznych, które można zasiać lub kupić rozsady. Sadźmy je nie tylko na trawnikach. Praktyczne są duże donice i skrzynki z cementu, w których atrakcyjnie wyglądają właśnie kwiaty.
Bogata oferta rynkowa sklepów ogrodniczych umożliwia tworzenie ogrodów nie tylko wiosną. Możemy sadzić krzewy, drzewka, byliny, od pierwszych miesięcy w roku do późnej jesieni. Pod warunkiem że rośliny będą sprzedawane w doniczkach. Będziemy wówczas mieli gwarancję ich ukorzenienia się i przyjęcia. Wykorzystajmy tę szansę.
Danuta Gąsiorowska, „Otoczenie wspólnoty” http://podwórka.pl/przepisy-prawne/otoczenie/