Opracowania naukowe i projekty

Krajobraz kształtuje nasze życie towarzyskie


Środowisko naturalne, w którym żyjemy, w istotny sposób wpływa na nasze zachowania społeczne – zaobserwowali socjologowie i ekolodzy amerykańscy. Otoczenie bogate w roślinność sprzyja kontaktom towarzyskim, natomiast jałowy krajobraz pustynny stanowi rodzaj bariery dla relacji międzyludzkich.

Naukowcy z Western Illinois University oraz z Arizona State University sprawdzili, czy krajobraz w miejscu zamieszkania ludzi wpływa na takie zachowania społeczne, jak otwartość na kontakty towarzyskie. Jak komentuje biorący udział w badaniach Scott Yabiku, ludzie mogą silnie zmieniać swoje otoczenie i krajobraz, zatem bardzo ważne jes zrozumienie, jak to może na nich wpływać.
Badania te były częścią zakrojonego na większą skalę projektu badawczego pod nazwą Central Arizona-Phoenix. Objęto nim mieszkańców wioski akademickiej „North Desert Village”, znajdującej się na terenie kampusu politechniki Uniwersytetu Stanu Arizona. Na wioskę składa się 152 identycznych domków zamieszkiwanych przez studentów i ich rodziny.

Naukowcy wybrali 5 tzw. mini-sąsiedztw, będących skupiskami po 6 domostw. W otoczeniu 4 z nich wprowadzili specyficzne zmiany w krajobrazie. W pierwszym stworzono krajobraz pełen cienistych drzew i trawników, wymagających ciągłego nawadniania gleby. W drugim skomponowano rodzaj oazy, tj. połączono w nim rośliny wymagające wilgoci z roślinami sucholubnymi. W trzecim posadzono rośliny odporne na suszę, zarówno rodzime z terenów Arizony, jak przeniesione z innych okolic. W otoczeniu czwartego mini-sąsiedztwa odtworzono krajobraz pustyni Sonoran, czyli naturalny dla tych okolic, i posadzono charakterystyczne dla niej rośliny sucholubne. Piąte mini-sąsiedztwo stanowiło grupę kontrolę – w jego otoczeniu nic nie zmieniano.

Badania mają trwać do roku 2010. Już wstępne wyniki wskazują jednak, że krajobraz bogaty w roślinność jest katalizatorem dla kontaktów towarzyskich i powstawania więzi międzysąsiedzkich – komentują naukowcy. Dotyczy to nawet osób, które wychowały się w suchym i jałowym środowisku naturalnym Arizony.

Rodziny absolwentów mieszkające w otoczeniu bujnej roślinności spędzały dużo czasu na rozmowach z sąsiadami, a ich dzieci bawiły się razem na wolnym powietrzu. Z kolei rodziny z pobliskiego skupiska otoczonego krajobrazem pustynnym, nie zachęcającym do rekreacji i wzajemnych kontaktów, ledwo się znały.

Oprócz badania wpływu krajobrazu na zachowania społeczne, naukowcy planują też sprawdzić, czy oddziałuje on jakoś na naszą wiedzę ekologiczną i świadomość walorów środowiska naturalnego.

PAP – Nauka w Polsce, 2006

Strona: 1 2

Both comments and pings are currently closed.

Strony: 1 2

Comments are closed.


Przewiń do góry

Napęd: WordPress | Projekt: Free Web Space | Podziękowanie: Best CD Rates, Boat Insurance and software download